Maja Miętkiewska-Dolecka, dietetyk, edukator w cukrzycy
Mogę z pełnym przekonaniem stwierdzić, że swoją drogę zawodową zawdzięczam osobom, do których kieruję swoją pomoc – czyli właśnie osobom z cukrzycą.
Jestem absolwentką studiów licencjackich i magisterskich na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, uhonorowaną przez JM Rektora Medalem Uniwersytetu za osiągnięcia w nauce i pracy społecznej.
Jestem również autorką publikacji naukowych w recenzowanych czasopismach, prelegentką ogólnopolskich konferencji, a także warsztatów.
Realizuję doktorat w Katedrze i Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii na Uniwersytecie Medycznym im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.
Podczas pracy na oddziale diabetologicznym w Szpitalu Miejskim im. Franciszka Raszei, zafascynowało mnie to, jak spektakularne efekty można osiągnąć dietą. Obserwując zmagania osób z cukrzycą, determinację, ogromną wiedzę oraz chęć do dalszego jej nabywania postanowiłam zgłębić tę dziedzinę, aby pomagać tym osobom oraz ułatwiać dostęp do wiarygodnej wiedzy.
Na moją drogę znacząco wpłynęły również słowa Pani prof. dr hab. n. med. Doroty Zozulińskiej-Ziółkiewicz, Kierownika Oddziału, Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, podkreślające, że „pacjent z cukrzycą z łatwością rozpozna Twoją niewiedzę. Jeżeli chcesz mu pomóc musisz być pewna swoich kompetencji”.
Wiedziałam, że tylko będąc blisko tych osób – poznając ich historię, rozmawiając i pomagając – poznam cukrzycę od podszewki i problemy z jakimi się zmagają.
Z kolei dzięki możliwości współpracy z diabetologami, pielęgniarkami oraz dietetykami z jedynego w Wielkopolsce szpitalnego ośrodka specjalistycznego zajmującego się leczeniem osób dorosłych z cukrzycą miałam szansę rozwijać swoją wiedzę zgodnie z najnowszymi rekomendacjami w zgodzie z evidence – based medicine. Pozwoliło mi to spojrzeć na cukrzycę inaczej, a tym samym lepiej zrozumieć osoby żyjące z nią na co dzień.
Dostrzegając potencjał diety w leczeniu cukrzycy, moją misją stało się stworzenie miejsca gdzie każda osoba z cukrzycą będzie mogła liczyć na pełne wsparcie, zrozumienie oraz otrzyma rzetelną wiedzę oraz postępowanie zgodne z rekomendacjami i zdobytym doświadczeniem.
Tym co mnie wyróżnia jest to, że w swoim postępowaniu skupiam się nie tylko na wynikach, ale nigdy nie zapominam, że za wartością glikemii stoi człowiek, który ma swoje potrzeby, problemy, zachcianki oraz słabości. Dzięki takiemu podejściu pomogłam już wielu osobom z cukrzycą, które uzyskały zarówno lepsze wyrównanie cukrzycy, poprawiły samopoczucie i ogólny stan zdrowia, ale również uwolniły głowę od natłoku myśli związanych z samokontrolą.
Doświadczenie zdobywałam podczas praktyk m.in. w: Katedrze i Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii UMP, Katedrze i Zakład Leczenia Otyłości, Zaburzeń Metabolicznych i Dietetyki Klinicznej UMP, Klinice Diabetologii, Auksologii i Otyłości Wieku Rozwojowego UMP.
W pracy kieruję się dewizą docendo discimus (ucząc innych, sami się uczymy). Każda osoba z cukrzycą ma do opowiedzenia niesamowicie ciekawą historię. Każda wnosi coś nowego do mojej wiedzy.
Fakt, że w cukrzycy nie ma nic pewnego, każda osoba jest inna, a postępowanie jest sztuką kompromisów i sprytnych rozwiązań, ogromnie mnie fascynuje i sprawia, że praca z osobami z cukrzycą jest moją pasją.
Prywatnie, uwielbiam gotować i poszukiwać nowych smaków, dlatego nie mam serca, zabierać tego moim pacjentom. Od zawsze moim najlepszym sposobem na relaks jest ucieczka do natury, muzyka i jazda na rolkach. Największy spokój i radość przynoszą mi proste rytuały i bycie tu i teraz.